O projektu

Voda základ života, z.ú. je nezisková organizace, jejíž zakladatelé si dali za cíl vytvořit z vody aktuální společenské téma a vnímání, jaké patří této klíčové surovině, bez níž nejde žít ani podnikat. Proto vznikla komunikační platforma Voda základ života na webu i na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram a YouTube.

Vědci analyzují obrovské soubory dat z nejrůznějších výzkumů, které se mohou ukázat klíčovými pro budoucnost lidstva. Odborná veřejnost si pak všímá prostředí kolem sebe a dodává spoustu informací o jeho změnách. Nadšenci zase milují a objevují naši zemi z tisíců úhlu pohledu. Rozdílné skupiny, rozdílné činnosti, ale jeden společný jmenovatel: Voda, která je vždy a všude kolem nás.

Všechna tato data, informace, lásku a nadšení už stačí jen propojit do jediného příběhu. Příběhu vody, který zaujme odborníky i laiky, podnikatele i jednotlivce, firmy i domácnosti. A právě o tom je projekt Voda základ života. Vydejte se na tuto fascinující cestu s námi!

Všechna tato data, informace, lásku a nadšení už stačí jen propojit do jediného příběhu. Příběhu vody, který zaujme odborníky i laiky, podnikatele i jednotlivce, firmy i domácnosti. A právě o tom je projekt Voda základ života. Vydejte se na tuto fascinující cestu s námi!

 

Proč?

Protože voda je všude kolem nás.

Voda je všude kolem nás. Pokrývá přes 70 % zemského povrchu, tj. přes 370 milionů kilometrů čtverečních, a žije v ní 2,2 milionu dosud objevených živočišných druhů. Voda tvoří 70 % lidského těla a každý z nás jí během svého života vypije v průměru 43 tisíc litrů. Bez vody náš svět jednoduše nepřežije. My všichni jsme proto cílovou skupinou projektu a efektivní nakládání s vodními zdroji by mělo být naší prioritou.

Protože voda patří k Česku.

Hučí po lučinách v naší hymně, vaří se z ní náš národní nápoj a jezdíme k ní za zábavou, za rekreací nebo za sportem. Voda a Česko zkrátka patří k sobě. Vždyť naší zemí protéká přes 76 tisíc kilometrů řek, říček a potoků, nebe se tu zrcadlí ve 21 tisících rybníků a na březích dřepí přes 320 tisíc registrovaných rybářů. Voda ve všech podobách je nejen esencí našeho života, ale i nedílnou součástí naší historie. Bez vody v plynném skupenství by Josef Božek nesestrojil parní automobil a nepředvedl parní loď, bez vody v pevném skupenství bychom zase neměli Jágra, Haška, Neumannovou ani Soukalovou.

Protože o vodě zdaleka nevíme všechno.

Někteří z nás mají informací větší, někteří menší množství. Některé téma zajímá více a některé jen okrajově. Nikdo ale nikdy nemůže říct, že by o vodě věděl všechno. Každý si může najít téma, osobnost nebo třeba konkrétní statistiky, které ho překvapí. Kolem vody se odehrává nepřeberné množství příběhů a spousta z nich zůstává našim očím skrytá. Ruku na srdce, kdo z nás ví, kde všechny tyto příběhy najít? Přitom bychom takové místo znát měli...

Protože voda si zaslouží, abychom se o ni zajímali.

A je jedno, jestli si jako zdroj svého poznání vybereme analýzy, mapy, statistiky, aktuality, názory, nebo třeba výlety do přírody. Právě proto se projekt snaží pojmout téma pro co nejširší cílovou skupinu. Pro hydrology, meteorology, klimatology, biology a zoology, pro vodáky, turisty, plavce a nadšence do vodních sportů, bruslaře a hokejisty, lyžaře i skibobisty, pro odborníky i laiky. Zkrátka pro každého z nás.

Voda základ života

Nechceme nikoho strašit, nechceme vyhrožovat ani poučovat. Chceme ukázat krásu vody a všeho, co se kolem ní odehrává. Chceme, aby si každý z nás uvědomil její důležitost, abychom si začali všímat změn kolem nás a abychom o vodě začali přemýšlet jako o nedílné součásti našeho světa. Chceme každému zajistit přístup k inspirativním názorům, poutavým grafikám, nebo k unikátním dokumentům.

Partneři projektu